Dussen in beeld

 

 

IMG_8038

 

Dussen

(Foto: 8 oktober 2013)

 

Dussen is een dorp in de Nederlandse provincie Noord-Brabant en maakt deel uit van de gemeente Werkendam.

Het dorp Dussen bestaat eigenlijk uit drie voormalige heerlijkheden: Munsterkerk, Muilkerk en Heer Aartswaarde.

Heer Aarswaarde is in de Sint Elisabethsvloed door de golven verzwolgen.

Munsterkerk ligt ten zuiden van het riviertje de Dussen en Muilkerk ten noorden ervan.

De oudste schriftelijke vermeldingen stammen uit 1276 (Mulekerke) en 1330 (Munsterkerk).

De naam Munsterkerk (eerst Monasterium) duidt op een klooster.

Opvallend in Dussen is het fraaie kasteel, het domein van de Heren van Munsterkerk, die zich graag de Heren van Dussen noemden.

Daar waren de Heren van Muilkerk niet blij mee.

Merkwaardig is de ligging van het kasteel: strikt genomen zou het zich op grondgebied van Muilkerk bevinden.

 

 

 

 

IMG_7318

 

Kasteel van Dussen (1)

(Foto: 23 september 2013)

http://www.kasteel-dussen.nl/ 

 

 

 

 

kasteelingang

 

Ingang Kasteel van Dussen

 

 

 

 

kasteelbrug-1

 

Toegangsbruggetje (1) van het Kasteel van Dussen

 

 

 

 

zicht vanuit binnenplaats

 

Zicht op de torentjes vanuit binnenplaats

 

 

 

 

bord kasteel dussen

 

Bord tegen de gevel van het kasteel

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 101

 

Zicht op de binnenplaats van het kasteel

(Foto: 21 maart 2011)

 

 

 

 

toreningang

 

Een van de toreningangen

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 112

 

Bord links van de rode deur (zie foto hierboven)

(Foto: 21 maart 2011)

 

 

 

 

kasteelbrug-2

 

Toegangsbruggetje (2) van het Kasteel van Dussen

 

 

 

 

fragment binnenplaats-1

 

Detail binnenplaats kasteel

 

 

 

 

zicht op brug vanuit kasteel

 

Toegangsbruggetje gezien vanuit het kasteel

 

 

 

 

kasteel-2

 

Kasteel van Dussen (2)

 

 

 

 

Bezienswaardigheden:

 

Kasteel Dussen:

 

Dussen beschikt al sinds 1331 over een eigen kasteel.

In 1378 werd door Arend van Arkel een nieuw kasteel gebouwd, dat in het Hollands-Brabants grensgebied lag en voor die tijd zeer modern werd aangelegd.

In de Tweede Wereldoorlog werd het kasteel zwaar beschadigd.

Na de restauratie in 1953 deed het kasteel lange tijd dienst als gemeentehuis van de nu opgeheven gemeente Dussen.

Een van de bekendste bewoners van het kasteel was Rolina Solingar, een bijzonder excentrieke vrouw.

Ze liet zich gedurende de nacht bewaken door zes mannen uit het dorp Dussen, die in de galerij de wacht moesten houden.

Voor haar ezel was een torenkamer beschikbaar.

De schrijver Antoon Coolen schreef over haar het boek: De Vrouw met de Zes Slapers.

 

 

 

IMG_7308

 

R.K. kerk van Dussen (1)

(Foto: 23 september 2013)

http://www.reliwiki.nl/index.php?title=Dussen,_Vrijheidsplein_1_-_Maria_Geboorte

 

 

 

 

IMG_7304

 

R.K. kerk van Dussen (2)

(Foto: 23 september 2013)

 

 

 

 

 

R.K. kerk van Dussen (3)

(Foto: 10 juli 2015)

 

 

 

 

dorpsstraat 3

 

Dorpsstraat 3

 

 

 

 

zicht dorpsstraat

 

Zicht in de Dorpsstraat (1)

 

 

 

 

dorpsstraat 50

 

Dorpsstraat 50

 

 

 

 

vrijheidsplein

 

Zicht op het Vrijheidsplein

 

 

 

 

eetcafe

 

Eetcafé ’t Pleintje – Vrijheidsplein 6-7

www.eetcafepleintje.nl

 

 

 

 

zicht in

 

Zicht op de Molenkade

 

 

 

 

Voormalige gemeente:

 

Dussen was een zelfstandige gemeente tot 1997 en ging daarna in de gemeente Werkendam op.

De laatste burgemeester heette Drs. Henk (H.A.G) Hellegers (1989-1997), die daarna burgemeester van Werkendam werd.

 

Andere burgemeesters van Dussen waren:

 

P.J. Stael van 1810 tot in 1842,

R.J. Stael 1842-1851,

J.H. Sprangers 1851-1890,

J.H. Staal 1890-1894,

Adr. H. van Honsewijck 1894-1915,

J.J.H. Snijders 1915-1939,

H.J.M. Moll 1939-1945,

Krijgsman 1960-1967,

Drs. Ton (A.A.J.M.) van Genabeek 1968-1978

en Jan (J.J.F.M.) Westra 1978-1989.

 

 

 

hoek dorpsstraat

 

Hoek: Molenkade / Dorpsstraat

 

 

 

 

dorpsstraat 5

 

Dorpsstraat 5

 

 

 

 

zicht dorpsstraat-2

 

Zicht in de Dorpsstraat (2)

 

 

 

 

zicht in monsterkerk

 

Zicht in Munsterkerk

(de gehele linker rij woningen: dichtgetimmerd!)

 

 

 

 

bibliotheek

 

Bibliotheek – Vrijheidsplein

 

 

 

 

de molenwiek

 

De Molenwiek

(inmiddels gesloopt)

 

 

 

 

koppelpaarden

 

Hotel-Restaurant: “De Koppelpaarden” – Oude Kerkstraat 1

www.dekoppelpaarden.nl

 

 

 

 

koops

 

Winkels aan de Dorpsstraat

 

 

 

 

hank 045

 

Noordeveldse wipwatermolen

http://www.molendatabase.nl/nederland/molen.php?nummer=515

 

 

 

Mijn indruk van Dussen: Precies 3 jaar geleden heb ik het kasteel van Dussen nog bezocht, met een rondleiding. Ditmaal was ik daar voor het maken van enkele foto’s. Het kasteel maakte toen en nu ook weer veel indruk op mij. U moet niet vergeten dat het al bijna 630 jaar oud is en dat straalt het ook echt uit. Het kasteel ligt net bezijden het dorp. Het enige nadeel van mijn bezichtiging was, nu zo’n 3 jaar geleden, dat je alleen de kamers mocht bekijken. Het kasteel heeft vele deurtjes die naar hele interessante en mogelijk wel geheime/spannende ruimtes leiden, zoals toegangen tot de torentjes. Maar helaas, dat mocht niet. Dat vond ik toen heel jammer, want daar kwam ik toch wel min of meer voor. Mogelijk dat dit nog in de nabije toekomst ‘staat’ te gebeuren. Ook in de tuinen rondom het kasteel is het aangenaam vertoeven, zeker bij mooi weer als op deze dag. Daarna ging ik naar het dorp voor een wandeling. Doch, er valt daar praktisch niks bijzonders te zien. Het lijkt mij best wel een aardig dorp om te wonen, maar het oudste wat ik heb kunnen ontdekken zijn een paar woningen in de Dorpsstraat. De Dorpsstraat lijkt mij wel de oudste straat in Dussen en is een dijk, waaraan diverse woningen, zo uit de negentiende eeuw staan. Achter deze dijk heb je veelal naoorlogse woningen staan. Helaas niet al te fraai en in de Munsterkerk (straat) is zelfs de helft daarvan reeds dichtgetimmerd en mogelijk zullen deze wel worden gesloopt. Ik heb veel moeite moeten doen om in het dorp wat objecten te vinden voor foto’s. Ze zijn er gewoonweg niet. Alleen het Vrijheidsplein, met praktisch ook allemaal nieuwbouw, oogt wat gezellig. Voor de rest is het niks meer of minder dan een gewoon, toch wel aardig, plattelandsdorpje.

 

 

Kees Wittenbols.

 

Juli 2007

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

18 juni 2008

 

 

Bij een van mijn wandelingen door de dorpen van het Land van Heusden en Altena, had ik al ’n keer vermeld, dat het mijn bedoeling was om het gehele gebied te doorkruisen. Op deze manier leer ik het beste vertrouwd te geraken met deze streek. Het Land van Heusden en Altena vind ik een zeer interessant gebied. Er is een grote verscheidenheid aan zowel woningen, watertjes, dijkjes, landerijen, bossen en wegen. Voor fietsers is het sowieso al een fijn gebied, want het is er doorgaans vrij rustig met het verkeer. Er zijn een flink aantal dorpen die meer dan interessant zijn om te bezoeken. De vrij lange Maasdijk rond het Land van Heusden en Altena is een toeristische trekpleister bij uitstek. Ook bevinden zich langs de binnenwegen vele objecten (onder andere boerderijen) die historisch/monumentaal vallen te noemen. Bij mijn laatste bezoek aan het dorpje Veen ging ik wederom, op de terugweg richting Breda, binnendoor. En ik kwam uit op het knooppunt Kornpad/De Korn, alwaar een flink aantal historische objecten bij elkaar staan, welke hieronder staan afgebeeld. Het lijkt mij een welkome aanvulling in de fotoreportage over Dussen. Het dorpje Dussen kwam er qua foto’s wat ‘bekaaid af,’ behoudens het kasteel en de molen natuurlijk, wat objecten betreft. In de oorlogsjaren hebben vele van deze dorpen het zwaar te verduren gehad, waarbij de verwoestingen die door de Duitsers zijn aangericht er voor hebben gezorgd dat vele historische objecten zijn verdwenen. Maar juist de objecten in de buitengebieden zijn veelal ongemoeid gelaten en staan hier nog fier overeind. Ook bij de andere dorpen was het me al opgevallen dat dit zo was en bij mijn bezoeken aan de nog te bewandelen dorpen zal ik dan zoveel mogelijk proberen deze op beeld vast te leggen.

 

 

 

De situatie rondom het kruispunt: Kornpad/De Korn:

 

 

 

veen 066

 

 

 

 

veen 067

 

 

 

 

veen 068

 

 

 

 

veen 069

 

Zicht in De Korn (1)

 

 

 

 

veen 070

 

Zicht in De Korn (2)

 

 

 

 

veen 071

 

Zicht in het Kornpad

 

 

 

 

veen 072

 

 

 

 

veen 074

 

Klompenmakerij Den Dekker – De Korn 28

 

 

 

 

veen 075 

 

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

2 juli 2008

 

 

 

 

 

andel 009

 

Restaurant “De Rietpluim” – Oude Kerkstraat 6

www.derietpluim.eu

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

30 juli 2008

 

 

 

 

genderen 152

 

Korn 7 (1)

 

 

 

 

genderen 153

 

Korn 7 (2)

 

 

 

 

 

genderen 154

 

Korn 19

 

 

 

 

 

 

genderen 155

 

Korn 29

 

 

 

 

genderen 156 

 

Pand aan de Korn – nabij Kornpad

 

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

3 september 2008

 

 

 

 

meeuwen 004

 

Zicht in Binnen (nabij het kasteel)

 

 

 

 

meeuwen 005

 

Binnen 7

 

 

 

 

image091

 

Binnen 34

 

 

 

 

meeuwen 007

 

Binnen 31

 

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

9 september 2008

 

 

 

 

giessen 090

 

Huis aan de Dussendijk (met een tuin in aanleg)

 

 

 

 

giessen 091

 

Hoek 47 (pand uit 1782)

 

 

 

 

giessen 092

 

Zicht in Hoek

 

 

 

 

land van heusden 010

 

De veerpont naar Sprang-Capelle – Veerweg

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

21 maart 2011

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 023

 

De Cleyhoeve uit 1836 – Muilkerk

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 024

 

Zicht in Muilkerk (1)

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 025

 

Nederlands Hervormde Kerk – Zuideveldlaan 10

http://www.reliwiki.nl/index.php?title=Dussen,_Zuideveldlaan_10_-_Hervormde_Kerk

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 029

 

Muilkerk 28

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 030

 

Zicht in Muilkerk (2)

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 032

 

Muilkerk 24

 

 

 

 

wijk en-aalburg-6 033

 

Christelijke Basisschool De Sprankel – Muilkerk 22

www.desprankel.nl

 

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

23 september 2013

 

 

 

 

 

 

IMG_7316

 

Sportzaal

 

 

 

 

IMG_7312

 

Gereformeerde Kerk – Van der Dussenlaan 17

http://www.reliwiki.nl/index.php?title=Dussen,_van_der_Dussenlaan_17_-_Hoeksteen

 

 

 

 

IMG_7310

 

Basisschool De Peppel – Van der Dussenlaan 28

www.depeppel.nl

 

 

 

 

IMG_7309

 

Rabobank – Van der Dussenlaan 1

 

 

 

 

IMG_7307

 

Spar – Van der Dussenlaan 2

 

 

 

 

IMG_7306

 

Dorpshuis ’t Middelpunt – Wilhelminastraat 3A

 

 

 

 

IMG_7305

 

Vrijheidsplein

 

 

 

 

Aanvullende foto’s:

 

10 juli 2015

 

 

 

 

 

Nieuwe Steeg 12

 

 

 

 

 

Nieuwe Steeg 4

 

 

 

 

 

Info Centrum Dussen – Zuideveldlaan 42A

 

 

 

 

 

Bouwplaats Wilhelminaplantsoen

 

 

 

 

 

Villa Anna Maria - Binnen 5

 

 

 

 

 

Het Noorderveld - Binnen 15

 

 

 

 

Voor artikelen over Dussen

Klik hierop

 

 

 

 

Home

 

stats count

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BREDA-EN-ALLES-DAAROMHEEN